Tioåringen XNK Therapeutics växer kraftfullt med egen GMP-anläggning

XNK Therapeutics har expanderat kraftigt det senaste året och har nu tillgång till ett eget produktionslabb av GMP-klass.

– Vi behöver ha en betydligt större kapacitet för att genomföra de större fas 2-studier vi planerar. Den kapaciteten finns inte att få tillgång till i Sverige så därför har vi byggt upp ett eget labb i Flemingsberg, säger Johan Liwing, VD för XNK Therapeutics.

Tioåringen XNK har under de senaste åren vuxit mycket snabbt och i dag finns närmare 30 personer i företaget som finns i Novum i Flemingsberg. Den nya GMP-anläggningen med forskningslaboratorium på 350 kvadratmeter ger bolaget en bättre kontroll över sin utvecklingskedja.

Unik teknologi
XNK Therapeutics grundades 2012 och är ett av pionjärföretagen inom cellterapi. Med en unik plattformsteknologi inriktar sig företaget främst på nya former av cancerbehandling. Plattformen gör det möjligt att nya cellbaserade behandlingar med autologa NK-celler.

Sedan tidigare drivs en prövarinitierad klinisk fas 2-studie vid Karolinska Universitetssjukhuset där XNK:s läkemedelskandidat kombineras med Sanofis anti-CD38 antikropp Sarclisa, Isatuximab, för behandling av den allvarliga cancersjukdomen multipelt myelom.

– Vi är mycket stolta över denna mindre fas 2-studie och i nästa steg behöver vi öka produktionskapaciteten. Myelom är vårt huvudområde men när vi nått rätt kapacitet kommer det att tillkomma ytterligare ett eller två. Det är viktig att skapa en god bredd utanför blodcancerområdet, säger Johan Liwing.

XNK Therapeutics genomför bland annat en ”proof of concept”-studie tillsammans med The University of Texas MD Anderson Cancer Center inom området acute myeloid leukemia (AML).

I början av året tog bolaget in cirka 130 miljoner kronor i nytt kapital för att möta tillväxten.
– Det känns mycket bra och framförallt det faktum att det inte bara handlar om kapital men även ger ett tillskott av kompetens och produktionskunskap genom NorthX Biologics. Vi kompletterar varandra på ett sätt som öppnar för goda synergier, säger Johan Liwing.
– Flemingsberg är rätt plats för oss med en omedelbar närhet till allt vi behöver. Här finns en stark forskning i en världsledande forskningsgrupp och en närhet till en klinik som verkligen kan NK-celler.

Läs mer på xnktherapeutics.com

Capital of Life på Nordic Life Science Days: strålkastarljuset på Stockholm–Uppsala

Tidigare i år antog Region Stockholm och Region Uppsala en gemensam life science-strategi. Bakom den står aktörer från akademi, näringsliv, vård och offentlig sektor, förenade av en gemensam ambition: att utveckla Stockholm–Uppsala till ett av världens ledande life science-kluster. Inom ramen för strategin finns initiativet Capital of Life, där samtliga aktörer och stödjande organisationer bidrar till genomförandet genom ett långsiktigt och strategiskt samarbete. På årets Nordic Life Science Days samlades initiativet...

Hur bygger man en plats som fler vill etablera sig på?

Vad är det egentligen som gör att ett företag, en forskningsmiljö eller en organisation väljer att etablera sig på en viss plats? Det handlar sällan bara om lokaler eller geografi. Minst lika viktigt är tillgången till kompetens, nätverk, samverkan och en gemensam riktning framåt. I Flemingsberg arbetar ett antal aktörer tillsammans genom Etableringskontor Flemingsberg för att stärka platsens attraktivitet och skapa bästa möjliga förutsättningar för framtida etableringar. Pernilla Boström berättar mer om arbetet, målen och vad vi tar med oss från ett studiebesök i Lund och Malmö.

Do you want to know more?
Subscribe to our newsletter.

Do you want to know more?
Subscribe to our newsletter.

CF_logo_neg
2022-06-23T15:27:15+02:00
Till toppen