Vad händer i Flemingsberg?
Vill du få nyheter från Flemingsberg i din inkorg? Prenumerera på vårt nyhetsbrev. Registrera dig här.
Vill du läsa mer ur våra nyhetsbrev – klicka här.
Johnny Högberg summerar 2025 – Ett år av tillväxt och samverkan i Flemingsberg
Vi gör som mest nytta och skapar störst förflyttning när vi engagerar våra stiftare och tar tillvara deras storlek, organisationer och påverkansmöjligheter, och det tror vi fortfarande starkt på. Samtidigt har det faktum att vi som organisation har vuxit också gjort skillnad. I dag är vi precis det “two-pizza team” som Amazons grundare Jeff Bezos lyfter fram som det mest effektiva. Vi driver nu bland annat två klustersatsningar och skapar ett engagemang, ett buzz och ett innehåll som märks i Flemingsberg, och som faktiskt bidrar till att förändra Flemingsberg.
Välkommen till The Park Novum!
På The Park Novum möts du av luftiga kontor, kreativa ytor och en vidsträckt utsikt över ett växande Flemingsberg. Här kan entreprenörer, innovatörer och forskare hitta ett hem som inte bara innebär en modern arbetsplats, utan också möjligheten att växa tillsammans med andra.
DreamHack 2025: När synlighet blir en strategisk tillgång för spelstudios i tidig fas
DreamHack Stockholm är inte bara en festival. Det är ett av få tillfällen i Sverige där publik, creators och bransch rör sig i samma rum samtidigt. 2025 slog DreamHack publikrekord med över 60 000 besökare på Stockholmsmässan i Älvsjö, och arrangören beskriver att besökare kom från 70 länder. I år deltog Press Start Game Hub, spelsatsningen i Flemingsberg.
Stiftelsen Flemingsberg Science välkomnar Leslie Alfredsson som Head of Press Start och Cluster Manager inom game tech
Leslie Alfredsson är entreprenören, innovationsstrategen och spelutvecklaren som nu ska ta Press Start Game Hub till nya höjder. Nu välkomnar vi Leslie som Head of Press Start, där hon kommer att fortsätta driva spelsatsningen som på kort tid etablerat sig som en dynamisk mötesplats för studenter, forskare och kreatörer.
Limitless Potential: Vinnare av Flemingsberg Science Award 2025
Unga i utsatta områden möter ofta psykisk ohälsa och brist på stöd, vilket kan leda till isolering och destruktiva val. Limitless Potential, vinnare av Flemingsberg Science Award IDEA 2025, har med sin verksamhet skapat en trygg plats där kreativitet och socialt entreprenörskap möts för att stötta unga.
50 år av livsförändrande terapier
Den 12 november 1975 utfördes den första allogena benmärgstransplantationen i Sverige på Huddinge sjukhus, här i Flemingsberg. Ur kärnkraftskatastrofen hade grunden för benmärgstransplantation lagts, och med den födelsen av modern stamcellsterapi – samma principer som idag ligger till grund för cell- och genterapier och CAR-T-behandlingar.
Vad händer på Instagram?
✨ IDAG PÅ LUNCHEN ✨
🥩 Dagens kött
Lasagne med 50/50-färs på svensk nötfärs & ekolinser
Serveras med olivsallad
🥟 Dagens vegetariska
Krispiga vårrullar med jalapeño- & limemajonnäs
🌶️ Dagens veganska
Rökig bönchili med soygurt, ekologiskt ris & nachos
🍛 Extra rätt
Butter chicken
🎓 Studentlunch – Torsdag
🐟 Panerad fisk med potatis & curryrémoulad
🥙 (Veg: Falafel med potatis & curryrémoulad)
Smakrikt, mättande och något för alla 🤍
Vi ses på lunchen!
#polishögskolan #alltidettvegansktalternativ #söfre #karolinskauniversitetssjukhuset #campusflemingsberg
En påminnelse från Blodbussen – vi ses igen! 🩸
Den 18:e och 19:e mars rullar Blodbussen tillbaka till Flemingsberg.
Ta chansen att bidra till något större och rädda liv – mitt på campus.
Boka din tid via geblod.nu
@geblod @blodcentralen @sodertorns_hogskola @karolinskainstitutet @kthuniversity @smi_stockholm @rodakorsetshogskola @idunloven
#blodbussen #geblod #flemingsberg #campusflemingsberg #studentliv #räddaliv #studentliv #stockholmcity #studentstockholm #geblodstockholm
Socionomutbildningen har varit en riktig berg- och dalbana, så jag tänkte dela med mig om hur varje termin har varit för mig.
Jag kan börja med att säga att jag bytte plats på termin 5 och 6 och ni kommer få veta varför genom texten. 😊
Termin 1
Började lite segt med en bakgrundskurs i socialt arbete, men blev roligare när vi kom in på mer nutida perspektiv. Avslutades dock med en rätt så tuff välfärdstenta.
Termin 2
En av mina favoritterminer! En väldigt givande kurs om segregation med en fantastisk professor, följt av en intressant psykologikurs. Sedan en lite kämpig statistikkurs och avslutningsvis en hemtenta i samhällsarbete som jag verkligen gillade.
Termin 3
För mig, utan tvekan den värsta. Juridik hela terminen, uppdelad i tre kurser. Två klarade jag, men den tredje kuggade jag om och om igen… vilket leder till varför jag fick byta plats på termin 5 och 6.
Termin 4
En roligare termin med muntliga tentor, B-uppsats och samtalsmetodik. Samtidigt kämpade jag vidare med juridiken vid sidan av, men lyckades fortfarande inte klara den.
När sommaren kom var jag tvungen att söka dispens till termin 6, eftersom man behöver avklarad juridik för att få läsa termin 5 som är praktiken. Jag hade inte det, men fick dispens till T6 🤩
Termin 6
En rolig termin med C-uppsats och förberedande kurser. Under C uppsatsen räkna inte med jullov ifall ni skriver det höstterminen. Uppsatsen skulle revideras och fixas över julhelgen. Den här terminen pluggade jag också på 200 %, eftersom jag samtidigt gick på alla juridikföreläsningar från termin 3 och skrev juridiktentan en sista gång.
Och ÄNTLIGEN… klarade jag juridiken 🤩
Termin 5 – Praktik!
Jag gör min praktik som skolkurator i Tyresö kommun och har hittills haft fem fantastiska veckor. Jag trivs så bra, har en underbar handledare och känner verkligen att jag är på rätt plats.
Nu ser jag fram emot att avsluta den här terminen och läsa min sista termin efter sommaren, för att sedan äntligen kunna kalla mig själv:
✨ SOCIONOM ✨
//Sabrin, student
#socionomprogrammet #södertörnshögskola #studentlivet #campusflemingsberg
✨ TISDAG = SMAKER FRÅN HELA VÄRLDEN ✨
🍽️ Veckans meny – Tisdag
🍚 Fried rice med rostad blomkål & chilidipp
🥩 Grekisk färsbiff med råstekt potatis & tzatziki
🐟 Asiatisk fiskgryta med kokos & röd curry, serveras med basmati & koriander
🎓 Studentlunch – Tisdag
🍛 Kyckling i currysås / Tofu i currysås
Serveras med ris 🤍
Perfekt combo för både student & lunchsugen 🙌
Vi ses på campus! #polishögskolan #söfre #campusflemingsberg #karolinskauniversitetssjukhuset #ki_studenter
Nu har ett nytt rekord i Guinness rekordbok slagits, världens längst spelade hockeymatch, och vår lärare Maria Niinimaa var med!
Maria Niinimaa, adjunkt vid Röda Korsets Högskola var själv sjuk i cancer för några år sedan och har under den senaste tiden befunnit sig i Edmonton, Kanada för delta i en internationell hockeymatch med målet att samla in medel till cancerforskning. Till skillnad från en vanlig hockeymatch var denna längre, mycket längre.
– Vi har tillsammans varit 40 spelare på isen och har nu slagit Guinness världsrekord i den längsta spelade hockeymatchen. Matchen hade också ett större syfte, att samla in pengar för cancerforskning. Totalt har vi samlat in över 1,1 miljon kanadensiska dollar till forskningen och nya innovativa behandlingsmetoder för Alberta Cross Cancer Institute, berättar Maria.
Matchen pågick i över 262 timmar, under 11 dagar i sträck, där Maria Niinimaa var på isen under sammanlagt 87 timmar. Det var intensivt och utmattande, men samtidigt en mycket upplyftande upplevelse!
– Jag träffade så många fina människor. Medspelare, familjer, volontärer och inte minst patienter med cancer som kom och tackade för vår insats. Jag har aldrig upplevt motsvarande… Så fina möten och berättelser, berättar Maria.
Heja dig Maria och alla de andra som var med, vilken fantastisk insats❣️Grattis till rekordet och till insamlingen.
Läs mer: https://www.rkh.se/aktuellt/guinnessrekord-i-hockeyspel-for-cancerforskning—var-larare-maria-niinimaa-i-rekordspel-pa-isen/ #rödakorsetshögskola #campusflemingsberg rkhsk Foto: Mandy Kostiuk
Mellan två föreläsningar kan du göra något som verkligen betyder något.
Blodbussen står vid Alfred Nobels Allé 5 idag och imorgon.
Ge blod. Rädda liv. ❤️
@geblod @blodcentralen @sodertorns_hogskola @karolinskainstitutet @kthuniversity @smi_stockholm @rodakorsetshogskola @idunloven
#blodbussen
#geblod
#flemingsberg
#campusflemingsberg
#studentliv
#räddaliv
Röda Korset grundas 1863 av Henri Dunant efter hans intryck från det blodiga slaget i Solferino. Två år senare grundas Svenska Röda Korset och 1867 bildas Röda Korsets sjuksköterskeskola. Idag är Röda Korsets Högskola en av Sveriges mest attraktiva högskolor inom sjuksköterskeutbildning och utbildar högt ansedda och eftertraktade sjuksköterskor och specialistsjuksköterskor. Omvårdnad och hälsa i ett globalt perspektiv är Röda Korsets Högskolas unika profil inom utbildning och forskning. I den här filmen presenteras högskolans historia och verksamhet idag. #rödakorsetshögskola #rödakorset rkhsk Röda Korset rodakorset #campusflemingsberg
Läs våra nyhetsbrev
Vill du läsa om nyheter, event och infrastruktsatsningar i Flemingsberg? Prenumerera på vårt nyhetsbrev. Registrera dig här!

Nyhetsbrevsarkiv
Här kan du läsa äldre utgåvor av våra nyhetsbrev.









