Från Science Week: Innovativa arenor skapar samverkan för framtidens stad

I ett panelsamtal under Science Week den 1 februari diskuterades hur innovativa neutrala arenor är centrala för utvecklingen av den smarta och kunskapsintensiva staden.

Flemingsberg Science VD Johnny Högberg deltog tillsammans med en panel bestående av Sophia Sundberg, Vd, Barkaby Science, Peter Dobers, Professor i företagsekonomi med fokus på hållbar utveckling och samverkan, Södertörns högskola, Johan Zachrisson, Affärsutvecklingschef, Fabege och Anton Västberg, Utvecklingsdirektör, Region Stockholm. Allt under ledning av moderatorn Lydia Capolicchio.

Nu kan du se samtalet i efterskott på Youtube.

Hon bygger broar mellan människor och plats – möt Karin, platsmäklaren bakom framtidens Flemingsberg

Karin Lekberg krattar vägen för framtidens Flemingsberg, platsen där kunskap och kreativitet möts. Hon vill skapa ett levande område med kultur, kvälls- och nattliv, och en naturlig plats för både studenter och kreatörer. Men när målet känns långt bort handlar det om att börja där man står, att skapa liv och aktiviteter här och nu, och inte minst bygga vidare på de berättelser som redan finns och låta platsen växa in i sin framtid.

Flemingsberg satte färg på Nordic Life Science Days

Flemingsberg är en plats där forskningen och framstegen aldrig sover. En plats där det alltid finns någon som arbetar på en lösning. Under Nordic Life Science Days i Göteborg syntes Flemingsberg på långt håll. En orange monter, som precis som Flemingsberg var fylld med överraskningar, upplevelser och en utmärkt mötesplats för Life Science-fantaster.

OptiCell Solutions inleder forskningssamarbete med Karolinska Institutet

Med siktet inställt på att stötta akademi, sjukvård och industri i utvecklingen av framtidens cell- och genterapier startade OptiCell Solutions sin verksamhet i Flemingsberg förra året. Nyligen inledde de ett forskningssamarbete med Karolinska Institutet, och tar därmed ett stort kliv i önskad riktning.

Vill du veta mer?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev.

Vill du veta mer?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev.

CF_logo_neg
2023-02-02T13:36:37+01:00
Till toppen