BusinessSweden

Vi bygger ett starkare Business Community i Flemingsberg

Vi samarbetar aktivt med nyckelaktörer för att stärka innovationsmiljön och främja företagandet i Flemingsberg. En central del av vårt arbete är att närvara tillsammans med andra betydelsefulla aktörer och skapa mötesplatser för att bygga nära relationer med dem som dagligen verkar i området. Vi tror att det är när människor möts som spännande och nya möjligheter uppstår.

Inom ramen för vårt Business Community har vi nyligen haft nöjet att bjuda in Business Sweden som presenterade sin senaste rapport ”THE ROAD TO PERSONALISED MEDICINE”. Rapporten belyser övergången till digital hälsa och precisionsmedicin på olika marknader och lyfter fram de affärsmöjligheter som denna utveckling kan innebära för svenska hälso- och sjukvårdsföretag i Europa. Se intervjun nedan med Louise Bengtsson, Senior Consultant på Business Sweden.

Håll er uppdaterade och anmäl er till kommande communityevenemang här

Agnes Török: En Röst för Scenpoesi & Läsfrämjande

Med rötter i Sverige och med en internationell karriär, har hen etablerat sig som en av de mest engagerande rösterna i modern poesi. Agnes Török är Sveriges Läsambassadör, spoken word-poet och författare. Nyligen blev hen dessutom utnämnd till huvudlärare på den nya högskoleutbildningen Scenpoesi och Berättande på Stockholms Musikpedagogiska Institut (SMI).

ATMP-symposium för Kunskapsutbyte, Innovation och Framtida Samarbeten

NextGenNK och CCRM Nordic arrangerade 22 januari 2025 ett mini-symposium på Karolinska Institutet, Campus Flemingsberg, med fokus på Advanced Therapy Medicinal Products (ATMP). Syftet med evenemanget var att främja nätverkande inom ATMP-området och ge en inblick i både akademiska och kommersiella framsteg inom fältet i Stockholm och Sverige.  

GameHub Flemingsberg: Ny satsning för att skapa framtidens spelkluster

Stiftelsen Flemingsberg Science lanserar ett affärsutvecklingsprogram i samarbete med Drivhuset Stockholm,associerade partners och Södertörns högskola som ett första steg i att etablera ett spelkluster i Flemingsberg. Projektet, som får namnet GameHub, syftar till att underlätta skapandet av nya spelbolag och stärka Flemingsbergs position som ett centrum för spelutveckling.

Till toppen