Jarmo Henriksson och Henrik Fahlander på OptiCell Solutions

OptiCell Solutions inleder forskningssamarbete med Karolinska Institutet

Med siktet inställt på att stötta akademi, sjukvård och industri i utvecklingen av framtidens cell- och genterapier startade OptiCell Solutions sin verksamhet i Flemingsberg förra året. Nyligen inledde de ett forskningssamarbete med Karolinska Institutet, och tar därmed ett stort kliv i önskad riktning.

När Jarmo Henriksson grundade OptiCell Solutions var det med målmedvetenhet att öppna upp den flaskhals han menar att cellinsamling kan innebära för utvecklingen av cell- och genterapier. Med kollegorna Henrik Fahlander och Ulla Axdorph Nygrell, och en samlad specialistkompetens från sjukvården på över 100 år, tog de steget från klinik för att fortsätta göra skillnad för patienterna. Genom det tvååriga forskningssamarbetet med Karolinska Institutet kan teamet nu leverera högkvalitativa celler till forskargrupper.

– En fjäder i hatten, säger Jarmo Henriksson och lyfter fram stoltheten i att de fått förtroende att bidra till forskningens framfart.

OptiCell Solutions erbjuder cellinsamling genom aferesteknologi – en metod där blod tas från en donator, målceller samlas in och blodet sedan återförs. En teknik som kan ge över 20 gånger fler målceller än vanlig blodgivning, och kan fungera som en nyckelresurs i att förstå hur sjukdomar fungerar, och för att utveckla nya behandlingar.

– För att avancerade terapier ska kunna bli verklighet behövs friska frivilliga forskningspersoner och förstudier. Det är där vi kommer in genom att vi kan erbjuda just den tjänsten, att samla in högkvalitativa celler som på sikt kan bidra till att de här avancerade terapierna kommer ut och når de patienter som behöver de.

På hemmabasen Novum Labs i Flemingsberg tar de emot celldonatorer. Bara ett stenkast ifrån Karolinska Institutet och Karolinska Universitetssjukhuset. Den geografiska närheten har alltid varit viktig, så väl ur ett strategiskt som hemmavant perspektiv.

– Att ha dagliga kontakter med olika erfarenheter och kunskaper är guld värt, menar Jarmo Henriksson och syftar till vikten av att vara en del av communityn och ekosystemet på plats.

I takt med att det nya forskningssamarbetet nu startar upp har OptiCell Solutions också dialoger med privata aktörer för att ta ytterligare kliv i bolagets tillväxt. Framöver siktar de på att bli en marknadsmässig enhet där de i samarbete med andra aktörer kan erbjuda ett helhetskoncept och vara en nordisk, eller för den delen europeisk, spelare inom cellsamlingar. Men svaren på frågor om framtiden präglas som allra mest av den kompass som genomsyrar bolagets vision – att kunna göra verklig skillnad för patienten.

– Det absolut viktigaste här är patienten. Vi vet hur omfattande resurser som behövs för att ta hand om sjuka människor. Kan vi förebygga det i form av att OptiCell Solutions hjälper den framtida forskningen här och nu och framöver så kanske det minskar belastningen på sjukhusen så att de kan fokusera på det som är viktigt, att ta hand om de sjuka, säger Jarmo Henriksson.

Hur bygger man en plats som fler vill etablera sig på?

Vad är det egentligen som gör att ett företag, en forskningsmiljö eller en organisation väljer att etablera sig på en viss plats? Det handlar sällan bara om lokaler eller geografi. Minst lika viktigt är tillgången till kompetens, nätverk, samverkan och en gemensam riktning framåt. I Flemingsberg arbetar ett antal aktörer tillsammans genom Etableringskontor Flemingsberg för att stärka platsens attraktivitet och skapa bästa möjliga förutsättningar för framtida etableringar. Pernilla Boström berättar mer om arbetet, målen och vad vi tar med oss från ett studiebesök i Lund och Malmö.

HackNation till Flemingsberg: stärker kopplingen mellan Stockholm och Silicon Valley

Ett globalt innovationsnätverk med rötter i MIT och Silicon Valley kommer till Flemingsberg. Den 3-4 oktober samlas studenter, forskare, entreprenörer och utvecklare på Innovation Station för att bygga lösningar tillsammans med deltagare från fler än 65 länder. Bakom satsningen står GameTech-satsningen Press Start och life science-satsningen Life Science Cluster Flemingsberg, med ambitionen att skapa nya broar mellan Stockholm, Silicon Valley och några av världens ledande innovationsmiljöer. 

Till toppen